VRAH-12F2500
CONV DC/DC 2.5V 12A 30W OUTPUT
product image
VRAH-12F2500 Picture
SeekIC No. : 003648133 Detail
VRAH-12F2500: CONV DC/DC 2.5V 12A 30W OUTPUT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VRAH-12F2500
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: VRAH Manufacturer: Bel Fuse Inc
Type: Non-Isolated (POL) Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 3.6V Voltage - Input (Max): 5.5V
Voltage - Output 1: 2.5V Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: - Current - Output (Max): 12A
Power (Watts) - Manufacture Series: 30W Voltage - Isolation: -
Features: With Remote On/Off and UVLO Mounting Type: Through Hole
Package / Case: 5-SIP Module Package / Case : LQFP-48
Size / Dimension: 0.70" L x 0.31" W x 0.65" H (17.8mm x 7.9mm x 16.5mm) Packaging: Tube
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Description
Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Max): 5.5V
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Type: Non-Isolated (POL)
Voltage - Isolation: -
Mounting Type: Through Hole
Voltage - Output 1: 2.5V
Packaging: Tube
Package / Case: 5-SIP Module
Efficiency: 89%
Current - Output (Max): 12A
Features: With Remote On/Off and UVLO
Power (Watts) - Manufacture Series: 30W
Manufacturer: Bel Fuse Inc
Voltage - Input (Min): 3.6V
Size / Dimension: 0.70" L x 0.31" W x 0.65" H (17.8mm x 7.9mm x 16.5mm)
Series: VRAH
Parameters:
Technical/Catalog InformationVRAH-12F2500
VendorBel Fuse Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input3.6 ~ 5.5VDC
Output2.5V
Power (Watts)30W
Number of Outputs1
1st Output2.5 VDC @ 12A