VSCP-1K5-12
PWR SPLY PFC 1500W 12V 66A/125A
product image
VSCP-1K5-12 Picture
SeekIC No. : 003812141 Detail
VSCP-1K5-12: PWR SPLY PFC 1500W 12V 66A/125A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VSCP-1K5-12
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: V-Infinity VSCP-1K5 Output Type : Voltage
Manufacturer: CUI Inc Type: Standard Product
Number of Outputs: 1 Voltage - Output: 12V
Voltage - Input: 90 ~ 260VAC Output - 1 @ Current (Max): 12 VDC @ 125A
Output - 2 @ Current (Max): - Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): - Power (Watts): 1500W
Power Supply Type: Switching (Closed Frame) Applications: Commercial
Mounting Type: Chassis Mount Size / Dimension: 11.42" L x 4.72" W x 5.22" H (290.0mm x 120.0mm x 132.5mm)
Operating Temperature: 0°C ~ 50°C
Description
Manufacturer: CUI Inc
Type: Standard Product
Number of Outputs: 1
Voltage - Output: 12V
Output - 2 @ Current (Max): -
Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): -
Applications: Commercial
Mounting Type: Chassis Mount
Power Supply Type: Switching (Closed Frame)
Efficiency: 84%
Power (Watts): 1500W
Voltage - Input: 90 ~ 260VAC
Series: V-Infinity VSCP-1K5
Size / Dimension: 11.42" L x 4.72" W x 5.22" H (290.0mm x 120.0mm x 132.5mm)
Output - 1 @ Current (Max): 12 VDC @ 125A
Features:
·Current Sharing capability
·0.98 Typical Power Factor
·Programmable Output Voltage
·Universal AC Input
·Short Circuit, overload, over voltage, over temperature protected
·Forced air cooling by built-in DC fan
·Power Failure Signal
·Built-in Remote Sense
·Built-in Remote Inhibit
·2 year warranty
Parameters:
Technical/Catalog InformationVSCP-1K5-12
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Number of Outputs1
Power (Watts)1500W
Voltage - Output12V
Voltage - Input90 ~ 260VAC
1st Output12 VDC @ 125A