VSCP-800-12
PWR SUPPLY PFC 800W 12V 33A/66A
product image
VSCP-800-12 Picture
SeekIC No. : 003808739 Detail
VSCP-800-12: PWR SUPPLY PFC 800W 12V 33A/66A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VSCP-800-12
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: V-Infinity VSCP-800 Output Type : Voltage
Manufacturer: CUI Inc Type: Standard Product
Number of Outputs: 1 Voltage - Output: 12V
Voltage - Input: 90 ~ 260VAC Output - 1 @ Current (Max): 12 VDC @ 66A
Output - 2 @ Current (Max): - Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): - Power (Watts): 800W
Power Supply Type: Switching (Closed Frame) Applications: Commercial
Mounting Type: Chassis Mount Size / Dimension: 11.42" L x 4.72" W x 2.66" H (290.0mm x 120.0mm x 67.5mm)
Operating Temperature: 0°C ~ 50°C
Description
Manufacturer: CUI Inc
Type: Standard Product
Number of Outputs: 1
Voltage - Output: 12V
Output - 2 @ Current (Max): -
Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): -
Applications: Commercial
Mounting Type: Chassis Mount
Power Supply Type: Switching (Closed Frame)
Efficiency: 84%
Series: V-Infinity VSCP-800
Voltage - Input: 90 ~ 260VAC
Power (Watts): 800W
Size / Dimension: 11.42" L x 4.72" W x 2.66" H (290.0mm x 120.0mm x 67.5mm)
Output - 1 @ Current (Max): 12 VDC @ 66A
Parameters:
Technical/Catalog InformationVSCP-800-12
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Number of Outputs1
Power (Watts)800W
Voltage - Output12V
Voltage - Input90 ~ 260VAC
1st Output12 VDC @ 66A