VSIB10A40-E3/45
Bridge Rectifiers 10 Amp 400 Volt
product image
VSIB10A40-E3/45 Picture
SeekIC No. : 00133614 Detail
VSIB10A40-E3/45: Bridge Rectifiers 10 Amp 400 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VSIB10A40-E3/45
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Single Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 400 V
Maximum RMS Reverse Voltage : 280 V Forward Continuous Current : 10 A
Max Surge Current : 180 A Forward Voltage Drop : 1 V
Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA Maximum Operating Temperature : + 150 C
Length : 30 mm Width : 4.6 mm
Height : 20 mm Mounting Style : Through Hole
Package / Case : GSIB-5S Packaging : Tube
Description
Power Dissipation :
Product : Single Phase Bridge
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Length : 30 mm
Height : 20 mm
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : GSIB-5S
Packaging : Tube
Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA
Peak Reverse Voltage : 400 V
Maximum RMS Reverse Voltage : 280 V
Forward Voltage Drop : 1 V
Width : 4.6 mm
Max Surge Current : 180 A
Forward Continuous Current : 10 A