VSKD250-08
Rectifiers 800 Volt 250 Amp
product image
VSKD250-08 Picture
SeekIC No. : 00180470 Detail
VSKD250-08: Rectifiers 800 Volt 250 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VSKD250-08
Reverse Voltage : 800 V Forward Voltage Drop : 1.29 V
Forward Continuous Current : 250 A Max Surge Current : 7345 A
Product : Standard Recovery Rectifiers
Reverse Voltage : 800 V
Forward Voltage Drop : 1.29 V
Package / Case : MAGN-A-PAK
Forward Continuous Current : 250 A
Max Surge Current : 7345 A