VSKD250-04
Rectifiers 400 Volt 250 Amp
product image
VSKD250-04 Picture
SeekIC No. : 00178060 Detail
VSKD250-04: Rectifiers 400 Volt 250 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VSKD250-04
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Standard Recovery Rectifiers Configuration : Dual Series
Reverse Voltage : 400 V Forward Voltage Drop : 1.29 V
Forward Continuous Current : 250 A Max Surge Current : 7345 A
Reverse Current IR : 50000 uA Mounting Style : Screw
Package / Case : MAGN-A-PAK Packaging : Bulk
Description
Recovery Time :
Packaging : Bulk
Product : Standard Recovery Rectifiers
Forward Voltage Drop : 1.29 V
Reverse Voltage : 400 V
Configuration : Dual Series
Mounting Style : Screw
Reverse Current IR : 50000 uA
Package / Case : MAGN-A-PAK
Forward Continuous Current : 250 A
Max Surge Current : 7345 A