VSKU105/12P
SCR Modules 1200 Volt 105 Amp
product image
VSKU105/12P Picture
SeekIC No. : 00197339 Detail
VSKU105/12P: SCR Modules 1200 Volt 105 Amp
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VSKU105/12P
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
On-State RMS Current (It RMS) : 165 A Non Repetitive On-State Current : 2000 A
Breakover Current IBO Max : 2094 A Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 1.2 kV
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 15 mA On-State Voltage : 1.8 V
Holding Current (Ih Max) : 200 mA Gate Trigger Voltage (Vgt) : 2.5 V
Gate Trigger Current (Igt) : 150 mA Maximum Operating Temperature : + 130 C
Mounting Style : Chassis Package / Case : ADD-A-PAK
Description
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 1.2 kV
Mounting Style : Chassis
Maximum Operating Temperature : + 130 C
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM : 15 mA
Holding Current (Ih Max) : 200 mA
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 2.5 V
Gate Trigger Current (Igt) : 150 mA
Package / Case : ADD-A-PAK
On-State Voltage : 1.8 V
Non Repetitive On-State Current : 2000 A
Breakover Current IBO Max : 2094 A
On-State RMS Current (It RMS) : 165 A