VSP12010
Linear and Switching Power Supplies 120V 10A HIGH POWER SWITCHING WITH RS232
product image
VSP12010 Picture
SeekIC No. : 002761223 Detail
VSP12010: Linear and Switching Power Supplies 120V 10A HIGH POWER SWITCHING WITH RS232
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VSP12010
Mfg:
B&K Precision
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Switching Supplies Output Power Rating : 1.2 KW
Input Voltage : 95 VAC to 264 VAC Number of Outputs : 1
Output Voltage (Channel 1) : 0 VDC to 120 VDC Output Current (Channel 1) : 10 A
Mounting Style : Rack
Description
Commercial/Medical :
Output Voltage (Channel 2) :
Output Current (Channel 2) :
Output Voltage (Channel 3) :
Output Current (Channel 3) :
Dimensions :
Product : Switching Supplies
Number of Outputs : 1
Output Current (Channel 1) : 10 A
Mounting Style : Rack
Output Power Rating : 1.2 KW
Input Voltage : 95 VAC to 264 VAC
Output Voltage (Channel 1) : 0 VDC to 120 VDC
Parameters:
Technical/Catalog InformationVSP12010
VendorB&K Precision
CategoryTest Equipment
Number of Outputs1
Display TypeLSB
FeaturesProgrammable, RS232 Port, Switching
Voltage - Output0 ~ 120V
Current - Output0 ~ 10A
Voltage - Supply95 ~ 264VAC
Number of Digits/Alpha3 (2)
TypeRack Mount (AC to DC)
Current Regulation - Line0.001
Current Regulation - Load0.001
Accuracy - Voltmeter; Ammeter0.2% + 3 digits
Voltage Regulation - Line0.001
Voltage Regulation - Load0.001
Ripple-
Weight14 lbs (6.35kg)
Power (Watts)-
Size / Dimension19" L x 18" W x 1.75" H (483mm x 457mm x 44.5mm)