VTM48EF020T080A00
CONVERT DC/DC VTM 2V 80A SMD
product image
VTM48EF020T080A00 Picture
SeekIC No. : 003805772 Detail
VTM48EF020T080A00: CONVERT DC/DC VTM 2V 80A SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VTM48EF020T080A00
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: V-I Chip™, VTM™ Manufacturer: Vicor Corporation
Type: Voltage Transformation Module Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 26V Voltage - Input (Max): 55V
Voltage - Output: 2V Current - Output (Max): 80A
Power (Watts) - Manufacture Series: 160W SNR : 60.5 dB
Voltage - Isolation: 2.25kV (2250V) Applications: Commercial
Features: With Remote On/Off Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: Module Size / Dimension: 1.28" L x 0.87" W x 0.26" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm)
Packaging: Tray Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Description
Manufacturer: Vicor Corporation
Number of Outputs: 1
Voltage - Isolation: 2.25kV (2250V)
Applications: Commercial
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: Module
Size / Dimension: 1.28" L x 0.87" W x 0.26" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm)
Packaging: Tray
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Series: V-I Chip™, VTM™
Type: Voltage Transformation Module
Voltage - Input (Min): 26V
Features: With Remote On/Off
Voltage - Input (Max): 55V
Voltage - Output: 2V
Efficiency: 92.4%
Current - Output (Max): 80A
Power (Watts) - Manufacture Series: 160W