VTM48EF012T130A00
CONVERT DC/DC VTM 1V 130A SMD
product image
VTM48EF012T130A00 Picture
SeekIC No. : 003805825 Detail
VTM48EF012T130A00: CONVERT DC/DC VTM 1V 130A SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VTM48EF012T130A00
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: V-I Chip™, VTM™ Manufacturer: Vicor Corporation
Type: Voltage Transformation Module Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 26V Voltage - Input (Max): 55V
Voltage - Output: 1V Input Voltage : +/- 0.265 V
Current - Output (Max): 130A Power (Watts) - Manufacture Series: 130W
Voltage - Isolation: 100V Applications: Commercial
Features: With Remote On/Off Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: Module Size / Dimension: 1.28" L x 0.87" W x 0.26" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm)
Packaging: Tray Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Description
Manufacturer: Vicor Corporation
Number of Outputs: 1
Applications: Commercial
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: Module
Size / Dimension: 1.28" L x 0.87" W x 0.26" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm)
Packaging: Tray
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Series: V-I Chip™, VTM™
Type: Voltage Transformation Module
Voltage - Input (Min): 26V
Features: With Remote On/Off
Voltage - Input (Max): 55V
Voltage - Isolation: 100V
Voltage - Output: 1V
Current - Output (Max): 130A
Power (Watts) - Manufacture Series: 130W
Efficiency: 90.1%