VUO18-16DT8
Bridge Rectifiers 18 Amps 1600V
product image
VUO18-16DT8 Picture
SeekIC No. : 00135235 Detail
VUO18-16DT8: Bridge Rectifiers 18 Amps 1600V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VUO18-16DT8
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Three Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 1600 V
Max Surge Current : 330 A Forward Voltage Drop : 1.85 V
Maximum Reverse Leakage Current : 300 uA Maximum Operating Temperature : + 150 C
Length : 28.5 mm Width : 28.5 mm
Height : 10 mm Mounting Style : Through Hole
Package / Case : ECO-PAC 2 Packaging : Bulk
Description
Maximum RMS Reverse Voltage :
Forward Continuous Current :
Power Dissipation :
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Bulk
Product : Three Phase Bridge
Peak Reverse Voltage : 1600 V
Length : 28.5 mm
Width : 28.5 mm
Height : 10 mm
Max Surge Current : 330 A
Forward Voltage Drop : 1.85 V
Maximum Reverse Leakage Current : 300 uA
Package / Case : ECO-PAC 2
Parameters:
Technical/Catalog InformationVUO18-16DT8
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Three Phase
Package / CaseFO-B-B
PackagingBulk
Reverse Recovery Time (trr)1.5s
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)18A
Voltage - Peak Reverse (Max)1600V