VUO62-16NO7
Bridge Rectifiers Standard Rectifier 1600V, 62A
product image
VUO62-16NO7 Picture
SeekIC No. : 00134258 Detail
VUO62-16NO7: Bridge Rectifiers Standard Rectifier 1600V, 62A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VUO62-16NO7
Quick Details
Product : Three Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 1600 V
Max Surge Current : 550 A Forward Voltage Drop : 1.8 V
Maximum Reverse Leakage Current : 300 uA Maximum Operating Temperature : + 150 C
Length : 72 mm Width : 42 mm
Height : 30 mm Mounting Style : Screw
Package / Case : PWS-D Packaging : Box
Power Dissipation :
Max Surge Current : 550 A
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Product : Three Phase Bridge
Peak Reverse Voltage : 1600 V
Height : 30 mm
Mounting Style : Screw
Maximum Reverse Leakage Current : 300 uA
Packaging : Box
Forward Voltage Drop : 1.8 V
Length : 72 mm
Width : 42 mm
Package / Case : PWS-D
Parameters:
Technical/Catalog InformationVUO62-16NO7
Diode Type Three Phase
Package / CasePWS-D
PackagingBulk
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)63A
Voltage - Peak Reverse (Max)1600V