VWM350-0075P
Discrete Semiconductor Modules 350 Amps 75V
product image
VWM350-0075P Picture
SeekIC No. : 00141133 Detail
VWM350-0075P: Discrete Semiconductor Modules 350 Amps 75V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VWM350-0075P
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Power Semiconductor Modules Type : Trench Gate MOSFET Modules with lower Rds(on)
Mounting Style : Screw Package / Case : V2-Pack
Packaging : Bulk
Description
Mounting Style : Screw
Packaging : Bulk
Product : Power Semiconductor Modules
Type : Trench Gate MOSFET Modules with lower Rds(on)
Package / Case : V2-Pack
Features:
• MOSFETs in trench technology:
  - low RDSon
  - optimized intrinsic reverse diode
• package:
  - high level of integration
  - solder terminals for PCB mounting
  - isolated DCB ceramic base plate with optimized heat transfer
Application
• in automobiles
  - electric power steering
  - starter generator
  - etc...
• in industrial vehicles
  - propulsion drives
  - fork lift drives
• in battery supplied equipment
Parameters:
Technical/Catalog InformationVWM350-0075P
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET Polarity6 N-Channel (3-Phase Bridge)
Drain to Source Voltage (Vdss)75V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C340A
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.3 mOhm @ 250A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds -
Power - Max-
PackagingBox
Gate Charge (Qg) @ Vgs450nC @ 10V