VWRBS2-D5-S3.3-SIP
CONVERTER DC/DC 3.3V OUT 2W
product image
VWRBS2-D5-S3.3-SIP Picture
SeekIC No. : 003804651 Detail
VWRBS2-D5-S3.3-SIP: CONVERTER DC/DC 3.3V OUT 2W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VWRBS2-D5-S3.3-SIP
Quick Details
Series: V-Infinity VWRBS2-SIP Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 4.5V Voltage - Input (Max): 9V
Voltage - Output 1: 3.3V Input Voltage : 3.25 V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 500mA Power (Watts) - Manufacture Series: 2W
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V) Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 8-SIP Module (7 Leads)
Size / Dimension: 0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm) Packaging: Tube
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 4.5V
Features: -
Voltage - Output 1: 3.3V
Mounting Type: Through Hole
Power (Watts) - Manufacture Series: 2W
Current - Output (Max): 500mA
Packaging: Tube
Series: V-Infinity VWRBS2-SIP
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V)
Package / Case: 8-SIP Module (7 Leads)
Size / Dimension: 0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)
Voltage - Input (Max): 9V
Efficiency: 65%
Parameters:
Technical/Catalog InformationVWRBS2-D5-S3.3-SIP
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input4.5 ~ 9VDC
Output3.3V
Power (Watts)2W
Number of Outputs1
1st Output3.3 VDC @ 500mA