W24258S-70LE
PinoutDescriptionThe W24258S-70LE is designed as one kind of normal speed, very low power CMOS static RAM device that is manufactured using Winbond's high performance CMOS technology. And this device is organized as 32768 x 8 bits that operates on a wide voltage range from 2.7V to 5.5V power suppl...
product image
W24258S-70LE Picture
SeekIC No. : 004544502 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
W24258S-70LE
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Pinout
  Connection Diagram
Description
The W24258S-70LE is designed as one kind of normal speed, very low power CMOS static RAM device that is manufactured using Winbond's high performance CMOS technology. And this device is organized as 32768 x 8 bits that operates on a wide voltage range from 2.7V to 5.5V power supply.
Features of the W24258S-70LE are:(1)Access time: 70 nS (max.)/5V or 100 nS (max.)/3V;(2)Single 3V/5V power supply;(3)Fully static operation;(4)All inputs and outputs directly TTL compatible;(5)Three-state outputs;(6)Battery back-up operation capability;(7)Data retention voltage: 2V (min.);(8)Packaged in 28-pin 600 mil DIP, 330 mil SOP and standard type one TSOP.
The absolute maximum ratings of the W24258S-70LE can be summarized as:(1)Supply Voltage to VSS Potential: -0.5 to +7.0 V;(2)Input/Output to VSS Potential: -0.5 to VDD +0.5 V;(3)Allowable Power Dissipation: 1.0 W;(4)Storage Temperature: -65 to +150 °C;(5)Operating Temperature (LE): -20 to 85 °C;(6)Operating Temperature (LI): -40 to 85 °C. If you want to know more information such as the electrical characteristics about the W24258S-70LE, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com.