W29C020C
product image
W29C020C Picture
SeekIC No. : 004544578 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
W29C020C
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
· Single 5  -volt write (erase and program) operations
· Fast page  -write operations
  - 128 bytes per page
  - Page write (erase/program) cycle: 10 mS (max.)
  - Effective byte  -write (erase/program) cycle time: 39 mS
  - Optional software  -protected data write
· Fast chip  -erase operation: 50 mS
· Two 8 KB boot blocks with lockout
· Whole chip cycling: 10K (typ.)
· Read access time: 70/90/120 nS
· Twenty  -year data retention
· Software and hardware data protection
· Low power consumption
  - Active current: 25 mA (typ.)
  - Standby current: 20 mA (typ.)
· Automatic write (erase/program) timing with internal VPP generation
· End of write (erase/program) detection
  - Toggle bit
  - Data polling
· Latched address and data
· All inputs and outputs directly TTL compatible
· JEDEC standard byte  -wide pinouts
· Available packages: 32  -pin 600 mil DIP, 32  -pin TSOP, and 32  -pin PLCC
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
PARAMETER RATING UNIT
Power Supply Voltage to Vss Potential -0.5 to +7.0 V
Operating Temperature 0 to +70 °C
Storage Temperature -65 to +150 °C
D.C. Voltage on Any Pin to Ground Potential Except A9 -0.5 to VDD +1.0 V
Transient Voltage (<20 nS ) on Any Pin to Ground Potential -1.0 to VDD +1.0 V
Voltage on A9 and OE Pin to Ground Potential -0.5 to 12.5 V
Description
The W29C020C is a 2-megabit, 5-volt only CMOS flash memory organized as 256K ´ 8 bits. The device can be written (erased and programmed) in-system with a standard 5V power supply. A 12-volt VPP is not required. The unique cell architecture of the W29C020C results in fast write (erase/program) operations with extremely low current consumption compared to other comparable 5- volt flash memory products. The device can also be written (erased and programmed) by using standard EPROM programmers.