X9269TS24Z-2.7
IC XDCP DUAL 256TAP 100K 24-SOIC
product image
X9269TS24Z-2.7 Picture
SeekIC No. : 003487637 Detail
X9269TS24Z-2.7: IC XDCP DUAL 256TAP 100K 24-SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
X9269TS24Z-2.7
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: XDCP™ Manufacturer: Intersil
Taps: 256 Resistance (Ohms): 100k
Number of Circuits: 2 Temperature Coefficient: ±300 ppm/°C Typical
Maximum Operating Temperature : + 70 C Memory Type: Non-Volatile
Interface: I²C (Device Address) Voltage - Supply: 2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) Supplier Device Package: 24-SOIC
Description
Mounting Type: Surface Mount
Resistance (Ohms): 100k
Interface: I²C (Device Address)
Memory Type: Non-Volatile
Voltage - Supply: 2.7 V ~ 5.5 V
Packaging: Tube
Number of Circuits: 2
Taps: 256
Package / Case: 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package: 24-SOIC
Series: XDCP™
Manufacturer: Intersil
Temperature Coefficient: ±300 ppm/°C Typical
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Parameters:
Technical/Catalog InformationX9269TS24Z-2.7
VendorIntersil
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Circuits2 - Dual
Resistance In Ohms100K
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Taps256
Package / Case24-SOIC (7.5mm Width)
PackagingTube
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Memory TypeNon-Volatile