XCR3064XL-10VQG100I
DescriptionThe XCR3064XL-10VQG100I is one kind of 3.3V, 64-macrocell CPLD targeted at power sensitive designs that require leading edge programmable logic solutions. It has 1,500 usable gates because there is a total of four function blocks. Features of the XCR3064XL-10VQG100I are:(1)5.5 ns pin-t...
product image
XCR3064XL-10VQG100I Picture
SeekIC No. : 004548122 Detail
XCR3064XL-10VQG100I: DescriptionThe XCR3064XL-10VQG100I is one kind of 3.3V, 64-macrocell CPLD targeted at power sensitive designs that require leading edge programmable logic solutions. It has 1,500 usable gates becaus...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
XCR3064XL-10VQG100I
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
The XCR3064XL-10VQG100I is one kind of 3.3V, 64-macrocell CPLD targeted at power sensitive designs that require leading edge programmable logic solutions. It has 1,500 usable gates because there is a total of four function blocks.
Features of the XCR3064XL-10VQG100I are:(1)5.5 ns pin-to-pin logic delays;(2)system frequencies up to 192 MHz;(3)low power 3.3V 64 macrocell CPLD;(4)64 macrocells with 1,500 usable gates;(5)available in small footprint packages;(6)programmable slew rate control per macrocell;(7)security bit prevents unauthorized access;(8)2.7V to 3.6V supply voltage at industrial temperature range;(9)port enable pin for dual function of JTAG ISP pins;(10)fast ISP programming times;(11)full IEEE standard 1149.1 boundary-scan (JTAG);(12)eight product term control terms per function block.
The absolute maximum ratings of the XCR3064XL-10VQG100I can be summarized as:(1)I/O pin capacitance:10 pF;(2)clock input capacitance:12 pF;(3)input pin capacitance:8 pF;(4)I/O high-Z leakage current:-10 to 10 A;(5)input leakage current:-10 to 10 A;(6)output Low voltage for 3.3V outputs:0.4 V.If you want to know more information such as the electrical characteristics about the XCR3064XL-10VQG100I,please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com .