Z8F2401AN020SC
8-bit Microcontrollers (MCU)
product image
Z8F2401AN020SC Picture
SeekIC No. : 00376927 Detail
Z8F2401AN020SC: 8-bit Microcontrollers (MCU)
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Z8F2401AN020SC
Mfg:
ZiLOG
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Core : eZ8 Data Bus Width : 8 bit
Maximum Clock Frequency : 20 MHz Program Memory Size : 24 KB
Data RAM Size : 2 KB On-Chip ADC : Yes
Operating Supply Voltage : 3 V to 3.6 V Package / Case : LQFP-44
Mounting Style : SMD/SMT
Description
Processor Series :
Operating Temperature Range :
Data Bus Width : 8 bit
On-Chip ADC : Yes
Maximum Clock Frequency : 20 MHz
Mounting Style : SMD/SMT
Data RAM Size : 2 KB
Core : eZ8
Operating Supply Voltage : 3 V to 3.6 V