Z8F2402AR020EC00TR
IC ENCORE MCU FLASH 24K 64LQFP
product image
Z8F2402AR020EC00TR Picture
SeekIC No. : 003508169 Detail
Z8F2402AR020EC00TR: IC ENCORE MCU FLASH 24K 64LQFP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Z8F2402AR020EC00TR
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: Encore!® Manufacturer: Zilog
Core Processor: eZ8 Core Size: 8-Bit
Speed: 20MHz Connectivity: I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT Number of I /O: 46
Program Memory Size: 24KB (24K x 8) Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: - RAM Size: 2K x 8
Package / Case : ULLGA-8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 3 V ~ 3.6 V
Data Converters: A/D 12x10b Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C Package / Case: 64-LQFP
Description
Core Size: 8-Bit
Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: -
Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Speed: 20MHz
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Packaging: Tape & Reel (TR)
RAM Size: 2K x 8
Data Converters: A/D 12x10b
Package / Case: 64-LQFP
Connectivity: I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Program Memory Size: 24KB (24K x 8)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 3 V ~ 3.6 V