Z8F2421AN020SG
8-bit Microcontrollers (MCU) 24K FLASH ENHANCED 2K RAM 2 UARTS
product image
Z8F2421AN020SG Picture
SeekIC No. : 00362487 Detail
Z8F2421AN020SG: 8-bit Microcontrollers (MCU) 24K FLASH ENHANCED 2K RAM 2 UARTS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Z8F2421AN020SG
Mfg:
ZiLOG
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Core : eZ8 Processor Series : Z8F242x
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 20 MHz
Program Memory Size : 24 KB Data RAM Size : 2 KB
On-Chip ADC : Yes Operating Supply Voltage : 3 V to 3.6 V
Package / Case : LQFP-44 Mounting Style : SMD/SMT
Description
Operating Temperature Range :
Data Bus Width : 8 bit
On-Chip ADC : Yes
Maximum Clock Frequency : 20 MHz
Mounting Style : SMD/SMT
Data RAM Size : 2 KB
Core : eZ8
Operating Supply Voltage : 3 V to 3.6 V