IRU1030-33
Features: Guaranteed < 1.3V Dropout at Full Load CurrentFast Transient Response1% Voltage Reference Initial AccuracyOutput Current LimitingBuilt-In Thermal ShutdownApplicationStandard 3.3V Chip Set and Logic ApplicationsSpecificationsInput Voltage (Vin) ............................................
product image
IRU1030-33 Picture
SeekIC No. : 004378783 Detail
IRU1030-33: Features: Guaranteed < 1.3V Dropout at Full Load CurrentFast Transient Response1% Voltage Reference Initial AccuracyOutput Current LimitingBuilt-In Thermal ShutdownApplicationStandard 3.3V Chip S...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
IRU1030-33
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
Guaranteed < 1.3V Dropout at Full Load Current
Fast Transient Response
1% Voltage Reference Initial Accuracy
Output Current Limiting
Built-In Thermal Shutdown
Application
Standard 3.3V Chip Set and Logic Applications
Specifications
Input Voltage (Vin) .................................................... 7V
Power Dissipation ..................................................... Internally Limited
Storage Temperature Range ...................................... -65 To 150
Operating Junction Temperature Range ..................... 0 To 150
Description
The IRU1030-33 is a low dropout three-terminal fixed 3.3V output regulator with minimum of 3A output current capability.
This product is specifically designed to provide well regulated supply for low voltage IC applications requiring 3.3V output. The IRU1030-33 is guaranteed to have <1.3V dropout at full load current making it ideal to provide well regulated output with supply voltage as low as 4.6V input.