VF10150S
product image
VF10150S Picture
SeekIC No. : 004541192 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
VF10150S
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• Trench MOS Schottky technology
• Low forward voltage drop, low power losses
• High efficiency operation
• Meets MSL level 1, per J-STD-020, LF maximum peak of 245 °C (for TO-263AB package)
• Solder dip 260 °C, 40 s (for TO-220AB, ITO-220AB and TO-262AA package)
Application
Specifications
PARAMETER SYMBOL V10150S VF10150S VB10150S VI10150S UNIT
Maximum repetitive peak reverse voltage VRRM 150 V
Maximum average forward rectified current
(Fig. 1)
IF(AV) 10 A
Peak forward surge current 8.3 ms single half sine-wave
superimposed on rated load
IFSM 120 A