026TB32R251B1A1
Potentiometers 250ohms 20% Round Linear Res.
product image
026TB32R251B1A1 Picture
SeekIC No. : 001246181 Detail
026TB32R251B1A1: Potentiometers 250ohms 20% Round Linear Res.
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
026TB32R251B1A1
Taper : Linear Number of Turns : 1
Resistance : 250 Ohms Shaft Type : Round / Plain
Termination Style : Solder Lug Voltage Rating : 500 Volts
Power Rating : 5 Watts Tolerance : 20 %
Termination Style : Solder Lug
Tolerance : 20 %
Product : Potentiometer
Shaft Type : Round / Plain
Resistance : 250 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog Information026TB32R251B1A1
VendorCTS Electrocomponents
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms250
Power (Watts)5W
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Tolerance±20%
Package / CaseRound - 0.938" Dia x 0.469" H (23.83mm x 11.91mm)
Termination StyleSolder Lug
Actuator Diameter6.35mm
Actuator Length25.40mm