026TB32R502B1A1
POT 5K OHM 5W WIREWOUND W/HRDWAR
product image
026TB32R502B1A1 Picture
SeekIC No. : 004204933 Detail
026TB32R502B1A1: POT 5K OHM 5W WIREWOUND W/HRDWAR
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
026TB32R502B1A1
Mfg:
CTS Electrocomponents
  • Qty
  • 1~10
Parameters:
Technical/Catalog Information026TB32R502B1A1
VendorCTS Electrocomponents
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms5.00K
Power (Watts)5W
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Tolerance±20%
Package / CaseRound - 0.938" Dia x 0.469" H (23.83mm x 11.91mm)
Termination StyleSolder Lug
Actuator Diameter6.35mm
Actuator Length25.40mm