10BQ100TR
Schottky (Diodes & Rectifiers) 1.0 Amp 100 Volt
product image
10BQ100TR Picture
SeekIC No. : 00193870 Detail
10BQ100TR: Schottky (Diodes & Rectifiers) 1.0 Amp 100 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
10BQ100TR
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 100 V
Forward Continuous Current : 1 A Max Surge Current : 780 A
Configuration : Single Forward Voltage Drop : 0.89 V at 2 A
Maximum Reverse Leakage Current : 500 uA Operating Temperature Range : - 55 C to + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SMB (DO-214AA)
Packaging : Reel
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Product : Schottky Rectifiers
Maximum Reverse Leakage Current : 500 uA
Peak Reverse Voltage : 100 V
Forward Continuous Current : 1 A
Operating Temperature Range : - 55 C to + 175 C
Package / Case : SMB (DO-214AA)
Max Surge Current : 780 A
Forward Voltage Drop : 0.89 V at 2 A