1.5KE400CA
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 400V Bidirect
product image
1.5KE400CA Picture
SeekIC No. : 00227823 Detail
1.5KE400CA: TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 1500W 400V Bidirect
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1.5KE400CA
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Polarity : Bidirectional Clamping Voltage : 706 V
Operating Voltage : 342 V Package / Case : DO-201
Breakdown Voltage : 380 V Termination Style : Through Hole
Peak Surge Current : 1 mA Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Capacitance : 390 pF Maximum Operating Temperature : + 175 C
Minimum Operating Temperature : - 65 C Packaging : Ammo
Description
Channels :
Peak Pulse Power Dissipation : 1500 W
Polarity : Bidirectional
Termination Style : Through Hole
Minimum Operating Temperature : - 65 C
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Packaging : Ammo
Operating Voltage : 342 V
Package / Case : DO-201
Breakdown Voltage : 380 V
Peak Surge Current : 1 mA
Clamping Voltage : 706 V
Capacitance : 390 pF
Specifications
Part Number 1.5KE400CA
Power Rating (W) 1500
Reverse Standoff Voltage VRWM (V) 342
Breakdown Voltage VBR Min 380
Breakdown Voltage VBR Max 420
Max Reverse Leakage Current IR @ VRWM Max (µA) 5
Max Clamping Voltage @ Max Peak Pulse Current VC (V) 548
Parameters:
Technical/Catalog Information1.5KE400CA
VendorSTMicroelectronics
CategoryCircuit Protection
Package / CaseDO-201, Axial
PackagingTape & Box (TB)
PolarizationBidirectional
Power (Watts)1500W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)342V
Voltage - Breakdown380V