160104J1000N
Film Capacitors 1000V .1uF 5%
product image
160104J1000N Picture
SeekIC No. : 001056838 Detail
160104J1000N: Film Capacitors 1000V .1uF 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
160104J1000N
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product Type : General Purpose Dielectric : Polyester
Capacitance : 0.1 uF Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 1 KVolts Series : 160
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : Radial
Lead Spacing : 22.5 mm Dimensions : 26.5 mm L x 8.5 mm H
Description
Termination Style : Radial
Tolerance : 5 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Dielectric : Polyester
Voltage Rating : 1 KVolts
Capacitance : 0.1 uF
Product Type : General Purpose
Lead Spacing : 22.5 mm
Series : 160
Dimensions : 26.5 mm L x 8.5 mm H
Parameters:
Technical/Catalog Information160104J1000N
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.1F
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Tolerance±5%
Dielectric MaterialMetallized Polyester Film
Package / CaseRadial
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C