1N4004T-G
Rectifiers 1A 400V Rectifier Diode
product image
1N4004T-G Picture
SeekIC No. : 00170007 Detail
1N4004T-G: Rectifiers 1A 400V Rectifier Diode
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
1N4004T-G
Mfg:
Comchip Technology
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Standard Recovery Rectifiers Reverse Voltage : 400 V
Forward Voltage Drop : 1.1 V Forward Continuous Current : 1 A
Max Surge Current : 30 A Reverse Current IR : 5 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : DO-41
Packaging : Reel
Description
Configuration :
Recovery Time :
Forward Voltage Drop : 1.1 V
Forward Continuous Current : 1 A
Max Surge Current : 30 A
Packaging : Reel
Reverse Current IR : 5 uA
Product : Standard Recovery Rectifiers
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : DO-41
Reverse Voltage : 400 V
Parameters:
Technical/Catalog Information1N4004T-G
VendorComchip Technology (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 1A
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5A @ 400V
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)