3006Y-1-503LF
Trimmer Resistors - Through Hole 50K 3/4" 10% Sealed Mutlti Turn
product image
3006Y-1-503LF Picture
SeekIC No. : 001266774 Detail
3006Y-1-503LF: Trimmer Resistors - Through Hole 50K 3/4" 10% Sealed Mutlti Turn
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
3006Y-1-503LF
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Trimmers Product Type : Multiturn
Number of Turns : 15 Taper : Linear
Resistance : 50 KOhms Termination Style : Radial
Power Rating : 750 mWatts (3/4 Watt) Tolerance : 10 %
Temperature Coefficient : 100 PPM / C
Product Type : Multiturn
Taper : Linear
Tolerance : 10 %
Termination Style : Radial
Product : Trimmers
Resistance : 50 KOhms
Parameters:
Technical/Catalog Information3006Y-1-503LF
VendorBourns Inc.
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms50.0K
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Number of Turns15
Package / CaseRectangular - 0.750" L x 0.190" W x 0.250" H (19.05mm x 4.83mm x 6.35mm)
PackagingTube
Adjustment TypeSide Adjustment
Tolerance±10%