30R160UPR
PTC Resettable Fuses 30V RADIAL LDS 1.60A RADIAL LEADS
product image
30R160UPR Picture
SeekIC No. : 00686134 Detail
30R160UPR: PTC Resettable Fuses 30V RADIAL LDS 1.60A RADIAL LEADS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
30R160UPR
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Hold Current : 1.6 A Trip Current : 3.2 A
Current Rating (Max) : 40 A Resistance : 0.11 Ohms
Maximum Voltage DC : 30 V Termination Style : Radial
Package / Case :
Maximum Voltage DC : 30 V
Current Rating (Max) : 40 A
Resistance : 0.11 Ohms
Termination Style : Radial
Mounting Style : Through Hole
Hold Current : 1.6 A
Trip Current : 3.2 A
Parameters:
Technical/Catalog Information30R160UPR
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Package / CaseRadial
PackagingTape & Box (TB)
Current - Hold (Ih) (Max)1.6A
Current - Trip (It)3.2A
Current - Max40A
Voltage - Max30V
Time to Trip8s
R Min/Max0.030 ~ 0.110 Ohm