30R400UMR
PTC Resettable Fuses 30V POLYFUSE 4A RADIAL LEADS
product image
30R400UMR Picture
SeekIC No. : 00686159 Detail
30R400UMR: PTC Resettable Fuses 30V POLYFUSE 4A RADIAL LEADS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
30R400UMR
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Hold Current : 4 A Trip Current : 8 A
Current Rating (Max) : 40 A Resistance : 0.05 Ohms
Maximum Voltage DC : 30 V Termination Style : Radial
Package / Case :
Maximum Voltage DC : 30 V
Trip Current : 8 A
Resistance : 0.05 Ohms
Current Rating (Max) : 40 A
Termination Style : Radial
Mounting Style : Through Hole
Hold Current : 4 A
Parameters:
Technical/Catalog Information30R400UMR
VendorLittelfuse Inc
CategoryCircuit Protection
Package / CaseRadial
PackagingTape & Box (TB)
Current - Hold (Ih) (Max)4A
Current - Trip (It)8A
Current - Max40A
Voltage - Max30V
Time to Trip12.7s
R Min/Max0.010 ~ 0.050 Ohm