30WQ03FN
Schottky (Diodes & Rectifiers) 3.5 Amp 30 Volt
product image
30WQ03FN Picture
SeekIC No. : 00194804 Detail
30WQ03FN: Schottky (Diodes & Rectifiers) 3.5 Amp 30 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
30WQ03FN
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 30 V
Forward Continuous Current : 3.5 A Max Surge Current : 535 A
Configuration : Single Dual Anode Forward Voltage Drop : 0.45 V
Maximum Reverse Leakage Current : 2000 uA Operating Temperature Range : - 40 C to + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : DPAK (TO-252AA)
Packaging : Tube
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : SMD/SMT
Peak Reverse Voltage : 30 V
Product : Schottky Rectifiers
Operating Temperature Range : - 40 C to + 150 C
Packaging : Tube
Maximum Reverse Leakage Current : 2000 uA
Configuration : Single Dual Anode
Forward Voltage Drop : 0.45 V
Package / Case : DPAK (TO-252AA)
Max Surge Current : 535 A
Forward Continuous Current : 3.5 A
Features:
Popular D-PAK outline
Small foot print, surface moutable
Low forward voltage drop
High frequency operation
Guard ring for enhanced ruggedness and long term reliability
Specifications
Parameters 30WQ03FN Units Conditions
IF(AV) Max. Average Forward Current
* See Fig. 5
3.5 A 50% duty cycle @ TC = 134 °C, rectangular wave form
IFSM Max. PeakOneCycleNon-Repetitive
Surge Current * See Fig. 7
535 A 5s Sine or 3s Rect. pulse Following any rated load condition and with rated VRRMapplied