30WQ06FN
Schottky (Diodes & Rectifiers) 3.5 Amp 60 Volt
product image
30WQ06FN Picture
SeekIC No. : 00194948 Detail
30WQ06FN: Schottky (Diodes & Rectifiers) 3.5 Amp 60 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
30WQ06FN
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 60 V
Forward Continuous Current : 3.5 A Max Surge Current : 490 A
Configuration : Single Dual Anode Forward Voltage Drop : 0.76 V at 6 A
Maximum Reverse Leakage Current : 2000 uA Operating Temperature Range : - 40 C to + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : DPAK (TO-252AA)
Packaging : Tube
Packaging : Tube
Maximum Reverse Leakage Current : 2000 uA
Configuration : Single Dual Anode
Peak Reverse Voltage : 60 V
Package / Case : DPAK (TO-252AA)
Max Surge Current : 490 A
Forward Continuous Current : 3.5 A
Forward Voltage Drop : 0.76 V at 6 A
Features:
Popular D-PAK outline
Small foot print, surface mountable
Low forward voltage drop
High frequency operation
Guard ring for enhanced ruggedness and long term reliability
Specifications
Parameters
30WQ...
Units
Conditions
IF(AV) Max. Average Forward Current
* See Fig. 5
3.5
A
50% duty cycle @ TC = 133°C, rectangular wave form
IFSM Max. Peak One Cycle Non-Repetitive
Surge Current * See Fig. 7
490
A
5s Sine or 3s Rect. pulse
Following any rated load condition and with rated VRRM applied
10ms Sine or 6ms Rect. pulse
EAS Non-Repetitive Avalanche Energy
6.0
mJ
TJ = 25 °C, IAS = 1 Amp, L = 12 mH
IAR Repetitive Avalanche Current
1.0
Current decaying linearly to zero in 1 sec
Frequency limited by TJ max. VA = 1.5 x VR typical
Description
The following is about the absolute maximum ratings of 30WQ06FN: (1)Max. Average Forward Current: 3.5 A at 50% duty cycle @ TC = 133°C, rectangular wave form; (2)Max. Peak One Cycle Non-Repetitive: 490 A at 5s Sine or 3s Rect. pulse; (3)Surge Current: 70 A at 10ms Sine or 6ms Rect. pulse; (4)Non-Repetitive Avalanche Energy: 6.0 mJ at TJ = 25 °C, IAS = 1 Amp, L = 12 mH; (5)Repetitive Avalanche Current: 1.0 A.
The electrical characteristics of the 30WQ06FN are: (1)Max. Forward Voltage Drop 0.61 V @ 3A: 0.76 V @ 6A; (2)Max. Reverse Leakage Current: 2 mA at TJ = 25 °C and 30 mA TJ = 125 °C; (3)Threshold Voltage: 0.38 V at TJ = TJ max.; (4)Forward Slope Resistance: 34.31 m; (5)Typical Junction Capacitance: 145 pF at VR = 5VDC, (test signal range 100Khz to 1Mhz) 25 °C; (6)Typical Series Inductance: 5.0 nH at Measured lead to lead 5mm from package body; (7)dv/dt Max. Voltage Rate of Change: 10000 V/s.