30WQ10FN
Schottky (Diodes & Rectifiers) 3.5 Amp 100 Volt
product image
30WQ10FN Picture
SeekIC No. : 00194228 Detail
30WQ10FN: Schottky (Diodes & Rectifiers) 3.5 Amp 100 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
30WQ10FN
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 100 V
Forward Continuous Current : 3.5 A Max Surge Current : 440 A
Configuration : Single Dual Anode Forward Voltage Drop : 0.96 V at 6 A
Maximum Reverse Leakage Current : 1000 uA Operating Temperature Range : - 40 C to + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : DPAK (TO-252AA)
Packaging : Tube
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : SMD/SMT
Product : Schottky Rectifiers
Operating Temperature Range : - 40 C to + 150 C
Packaging : Tube
Peak Reverse Voltage : 100 V
Configuration : Single Dual Anode
Maximum Reverse Leakage Current : 1000 uA
Package / Case : DPAK (TO-252AA)
Max Surge Current : 440 A
Forward Continuous Current : 3.5 A
Forward Voltage Drop : 0.96 V at 6 A
Features:
Popular D-PAK outline
Small foot print, surface mountable
Low forward voltage drop
High frequency operation
Guard ring for enhanced ruggedness and long term reliability
Specifications
Parameters
30WQ...
Units
Conditions
IF(AV) Max. Average Forward Current
* See Fig. 5
3.5
A
50% duty cycle @ TC = 135°C, rectangular wave form
IFSM Max. Peak One Cycle Non-Repetitive
Surge Current * See Fig. 7
440
A
5s Sine or 3s Rect. pulse
Following any rated
load condition and with
rated VRRM applied
70
10ms Sine or 6ms Rect. pulse
EAS Non-Repetitive Avalanche Energy
5.0
mJ
TJ = 25 °C, IAS = 1 Amp, L = 10 mH