382LX102M450B062V
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1000uF 450V 20%
product image
382LX102M450B062V Picture
SeekIC No. : 00773771 Detail
382LX102M450B062V: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1000uF 450V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
382LX102M450B062V
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~22
Quick Details
Capacitance : 1000 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 450 Volts Operating Temperature Range : - 25 C to + 85 C
Series : 382LX Diameter : 50.8 mm (2 in)
Length : 63.5 mm (2.5 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Capacitance : 1000 uF
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 450 Volts
Operating Temperature Range : - 25 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Series : 382LX
Diameter : 50.8 mm (2 in)
Length : 63.5 mm (2.5 in)
Parameters:
Technical/Catalog Information382LX102M450B062V
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1000F
ESR (Equivalent Series Resistance)216.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension1.969" Dia x 2.480" H (50.00mm x 63.00mm)
Lead Spacing-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial (Snap-In)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating450V