382LX103M100N062
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 10000uf +-20% 100V
product image
382LX103M100N062 Picture
SeekIC No. : 00770689 Detail
382LX103M100N062: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 10000uf +-20% 100V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
382LX103M100N062
  • Qty
  • 0~27
Quick Details
Capacitance : 0.01 Farad Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 100 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : 382LX Diameter : 40 mm (1.57 in)
Length : 63.5 mm (2.5 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
ESR :
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Voltage Rating : 100 Volts
Capacitance : 0.01 Farad
Diameter : 40 mm (1.57 in)
Series : 382LX
Length : 63.5 mm (2.5 in)
Parameters:
Technical/Catalog Information382LX103M100N062
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance10000F
ESR (Equivalent Series Resistance)33.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension1.575" Dia x 2.480" H (40.00mm x 63.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating100V