382LX472M200N082
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 4700uF 200V 20%
product image
382LX472M200N082 Picture
SeekIC No. : 00772776 Detail
382LX472M200N082: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 4700uF 200V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
382LX472M200N082
  • Qty
  • 0~27
Quick Details
Capacitance : 4700 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 200 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : 382LX Diameter : 40 mm (1.57 in)
Length : 80 mm (3.15 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
ESR :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 200 Volts
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Capacitance : 4700 uF
Length : 80 mm (3.15 in)
Diameter : 40 mm (1.57 in)
Series : 382LX
Parameters:
Technical/Catalog Information382LX472M200N082
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance4700F
ESR (Equivalent Series Resistance)46.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension1.575" Dia x 3.150" H (40.00mm x 80.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating200V