382LX563M035B052V
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 56000uF 35V 20%
product image
382LX563M035B052V Picture
SeekIC No. : 00772556 Detail
382LX563M035B052V: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 56000uF 35V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
382LX563M035B052V
Quick Details
Capacitance : 0.056 Farad Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 35 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : 382LX Diameter : 50.8 mm (2 in)
Length : 50.8 mm (2 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
ESR :
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Voltage Rating : 35 Volts
Length : 50.8 mm (2 in)
Capacitance : 0.056 Farad
Series : 382LX
Diameter : 50.8 mm (2 in)
Parameters:
Technical/Catalog Information382LX563M035B052V
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance56000F
ESR (Equivalent Series Resistance)15.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension1.969" Dia x 1.969" H (50.00mm x 50.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating35V