382LX563M050B082V
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 56000uF 50V 20%
product image
382LX563M050B082V Picture
SeekIC No. : 00774374 Detail
382LX563M050B082V: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 56000uF 50V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
382LX563M050B082V
Quick Details
Capacitance : 0.056 Farad Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 50 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : 382LX Diameter : 50.8 mm (2 in)
Length : 80 mm (3.15 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
ESR :
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Voltage Rating : 50 Volts
Capacitance : 0.056 Farad
Length : 80 mm (3.15 in)
Series : 382LX
Diameter : 50.8 mm (2 in)
Parameters:
Technical/Catalog Information382LX563M050B082V
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance56000F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension1.969" Dia x 3.150" H (50.00mm x 80.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating50V