500C242T450DE2B
CAP 2400UF 450V ELECT SCREW TERM
product image
500C242T450DE2B Picture
SeekIC No. : 004231869 Detail
500C242T450DE2B: CAP 2400UF 450V ELECT SCREW TERM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
500C242T450DE2B
Mfg:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
  • Qty
  • 1~10
Parameters:
Technical/Catalog Information500C242T450DE2B
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance2400F
ESR (Equivalent Series Resistance)54.7 mOhm
FeaturesComputer Grade
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 95°C
Maximum Temperature-40°C ~ 95°C
Size / Dimension3.000" Dia x 5.125" H (76.20mm x 130.18mm)
Lead Spacing1.25" (31.75mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseScrew Terminals
PackagingBulk
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating450V