500C312T450CF2B
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 3100uF 450V 10%+50%
product image
500C312T450CF2B Picture
SeekIC No. : 00748404 Detail
500C312T450CF2B: Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 3100uF 450V 10%+50%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
500C312T450CF2B
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~14
Quick Details
Capacitance : 3100 uF Tolerance : - 10 %, + 50 %
Voltage Rating : 450 Volts Series : 500C
Diameter : 63.5 mm (2.5 in) Length : 143 mm (5.625 in)
Lead Spacing : 28.6 mm (1.125 in)
Description
ESR :
Operating Temperature Range :
Product :
Voltage Rating : 450 Volts
Tolerance : - 10 %, + 50 %
Length : 143 mm (5.625 in)
Diameter : 63.5 mm (2.5 in)
Series : 500C
Capacitance : 3100 uF
Parameters:
Technical/Catalog Information500C312T450CF2B
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance3100F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesComputer Grade
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 95°C
Maximum Temperature-40°C ~ 95°C
Size / Dimension2.500" Dia x 5.625" H (63.50mm x 142.88mm)
Lead Spacing1.125" (28.58mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseScrew Terminals
PackagingBulk
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating450V