500C562T350DD2B
CAP ALUM 5600UF 350V SCREW
product image
500C562T350DD2B Picture
SeekIC No. : 002908899 Detail
500C562T350DD2B: CAP ALUM 5600UF 350V SCREW
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
500C562T350DD2B
Quick Details
Series: 500C Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance: 5600µF Dimensions : 196 mm L x 12.5 mm W
Voltage Rating: 350V Tolerance: -10%, +50%
Lifetime @ Temp.: 5000 Hrs @ 95°C Operating Temperature: -40°C ~ 95°C
Features: General Purpose Ripple Current: 14.3A
ESR (Equivalent Series Resistance): 27 mOhm Impedance: -
Mounting Type: Chassis Mount Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension: 3.000" Dia (76.20mm) Height - Seated (Max): 4.625" (117.48mm)
Lead Spacing: 1.250" (31.75mm) Surface Mount Land Size: -
Description
Features: General Purpose
Impedance: -
Surface Mount Land Size: -
Packaging: Bulk
Voltage Rating: 350V
Capacitance: 5600µF
ESR (Equivalent Series Resistance): 27 mOhm
Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: Radial, Can - Screw Terminals
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Tolerance: -10%, +50%
Series: 500C
Lifetime @ Temp.: 5000 Hrs @ 95°C
Operating Temperature: -40°C ~ 95°C
Size / Dimension: 3.000" Dia (76.20mm)
Lead Spacing: 1.250" (31.75mm)
Height - Seated (Max): 4.625" (117.48mm)
Ripple Current: 14.3A
Parameters:
Technical/Catalog Information500C562T350DD2B
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance5600F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesComputer Grade
Maximum Temperature-40°C ~ 95°C
Size / Dimension3.000" Dia x 4.625" H (76.20mm x 117.48mm)
Lead Spacing1.25" (31.75mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseScrew Terminals
PackagingBulk
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating350V