500C602T250DB2B
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 6000uF 250V 10%+50%
product image
500C602T250DB2B Picture
SeekIC No. : 00745882 Detail
500C602T250DB2B: Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 6000uF 250V 10%+50%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
500C602T250DB2B
  • Qty
  • 0~17
Quick Details
Capacitance : 6000 uF Tolerance : - 10 %, + 50 %
Voltage Rating : 250 Volts Series : 500C
Diameter : 76 mm (3 in) Length : 79 mm (3.125 in)
Lead Spacing : 31.75 mm (1.25 in)
Product :
Tolerance : - 10 %, + 50 %
Diameter : 76 mm (3 in)
Length : 79 mm (3.125 in)
Series : 500C
Voltage Rating : 250 Volts
Capacitance : 6000 uF
Parameters:
Technical/Catalog Information500C602T250DB2B
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance6000F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesComputer Grade
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 95°C
Maximum Temperature-40°C ~ 95°C
Size / Dimension3.000" Dia x 3.125" H (76.20mm x 79.38mm)
Lead Spacing1.25" (31.75mm)
PackagingBulk
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating250V