575SX1A48S503SS
Potentiometers 50K Ohm 20% 1/2W 6.35mm
product image
575SX1A48S503SS Picture
SeekIC No. : 001244923 Detail
575SX1A48S503SS: Potentiometers 50K Ohm 20% 1/2W 6.35mm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
575SX1A48S503SS
Taper : Linear Resistance : 50 KOhms
Element Type : Conductive Plastic Shaft Type : Slotted
Termination Style : J-Hook Power Rating : 500 mWatts (1/2 Watt)
Tolerance : 20 %
Taper : Linear
Tolerance : 20 %
Shaft Type : Slotted
Product : Potentiometer
Resistance : 50 KOhms
Parameters:
Technical/Catalog Information575SX1A48S503SS
VendorHoneywell Sensing and Control/Clarostat
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms50.0K
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Tolerance±20%
Package / CaseSquare - 0.830" L x 0.830" W x 0.363" H (21.08mm x 21.08mm x 9.22mm)
Termination StyleThrough Hole
Actuator Diameter6.35mm
Actuator Length19.05mm