60EPF02PBF
DIODE FAST REC 200V 60A TO247AC
product image
60EPF02PBF Picture
SeekIC No. : 003427733 Detail
60EPF02PBF: DIODE FAST REC 200V 60A TO247AC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
60EPF02PBF
Quick Details
Series: - Manufacturer: Vishay Semiconductors
Diode Type: Standard Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 200V
Current - Average Rectified (Io): 60A Current - Average Rectified (Io) (per Diode): -
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.3V @ 60A Gate-Source Breakdown Voltage : 30 V
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io) Reverse Recovery Time (trr): 180ns
Current - Reverse Leakage @ Vr: 100µA @ 200V Capacitance @ Vr, F: -
Diode Configuration: - Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-247-2 Supplier Device Package: TO-247AC Modified
Description
Series: -
Manufacturer: Vishay Semiconductors
Diode Type: Standard
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): -
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: -
Mounting Type: Through Hole
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 200V
Capacitance @ Vr, F: -
Packaging: Tube
Package / Case: TO-247-2
Supplier Device Package: TO-247AC Modified
Current - Average Rectified (Io): 60A
Reverse Recovery Time (trr): 180ns
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.3V @ 60A
Current - Reverse Leakage @ Vr: 100µA @ 200V