62A11-02-060C
ENCODER OPT 1/2" 32POS PB 6" CBL
product image
62A11-02-060C Picture
SeekIC No. : 004134841 Detail
62A11-02-060C: ENCODER OPT 1/2" 32POS PB 6" CBL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
62A11-02-060C
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Series: 62A Manufacturer: Grayhill Inc
Encoder Type: Optical Output Type: Quadrature (Incremental)
Pulses per Revolution: 32 Voltage - Supply: 5VDC
Actuator Type: 1/4" Dia Flatted End Detent: Yes
Built in Switch: Yes Package / Case : SOIC-28
Mounting Type: Panel Mount Orientation: Vertical
Termination Style: Cable with Connector
Description
Output Type: Quadrature (Incremental)
Detent: Yes
Orientation: Vertical
Built in Switch: Yes
Voltage - Supply: 5VDC
Rotational Life (Cycles Min): 1M
Encoder Type: Optical
Pulses per Revolution: 32
Actuator Type: 1/4" Dia Flatted End
Mounting Type: Panel Mount
Manufacturer: Grayhill Inc
Series: 62A
Parameters:
Technical/Catalog Information62A11-02-060C
VendorGrayhill Inc
CategorySwitches
Encoder TypeOptical
Pulses per Revolution32
Voltage - Supply5VDC