723W-X2/02
AC Power Entry Modules AC RECPT SNAP IN
product image
723W-X2/02 Picture
SeekIC No. : 001694473 Detail
723W-X2/02: AC Power Entry Modules AC RECPT SNAP IN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
723W-X2/02
Mfg:
Qualtek
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Filtered : No Product : Outlets
Current Rating : 10 A Voltage Rating : 250 V
Housing Material : Thermoplastic Mounting Style : Snap In
Termination Style : Solder Tab Connector Type : AC Receptacles
Description
Filter Type :
Contact Plating :
Operating Temperature Range :
Current Rating : 10 A
Mounting Style : Snap In
Filtered : No
Voltage Rating : 250 V
Housing Material : Thermoplastic
Termination Style : Solder Tab
Product : Outlets
Connector Type : AC Receptacles
Parameters:
Technical/Catalog Information723W-X2/02
VendorQualtek
CategoryConnectors
FeaturesFuse Holder
Current 10A
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - .110" (2.8mm)
Voltage250V
Connector TypeReceptacle, Male Pins - Module
Connector StyleIEC 320-C16
Number of Positions 3
Fuse DrawerIncluded
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names 723W X2 02