723W-X2/04
AC Power Entry Modules POWER INLET SNAP-IN
product image
723W-X2/04 Picture
SeekIC No. : 001694258 Detail
723W-X2/04: AC Power Entry Modules POWER INLET SNAP-IN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
723W-X2/04
Quick Details
Filtered : No Product : Inlets
Current Rating : 10 A Voltage Rating : 250 V
Housing Material : Nylon 66 Mounting Style : Snap In
Termination Style : Solder Tab Connector Type : DC Inlets
Operating Temperature Range :
Product : Inlets
Current Rating : 10 A
Mounting Style : Snap In
Filtered : No
Voltage Rating : 250 V
Termination Style : Solder Tab
Connector Type : DC Inlets
Housing Material : Nylon 66
Parameters:
Technical/Catalog Information723W-X2/04
VendorQualtek
CategoryConnectors
Current 10A
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
TypeIEC 320-C16 (Male Pins)
Voltage250V
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names 723W X2 04