723W-X2/03
AC Power Entry Modules AC RECPT SNAP IN
product image
723W-X2/03 Picture
SeekIC No. : 001694280 Detail
723W-X2/03: AC Power Entry Modules AC RECPT SNAP IN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
723W-X2/03
Quick Details
Filtered : No Product : Inlets
Current Rating : 10 A Voltage Rating : 250 V
Mounting Style : Snap In Termination Style : Solder Tab
Connector Type : DC Inlets
Contact Plating :
Housing Material :
Operating Temperature Range :
Product : Inlets
Current Rating : 10 A
Mounting Style : Snap In
Filtered : No
Voltage Rating : 250 V
Termination Style : Solder Tab
Connector Type : DC Inlets
Parameters:
Technical/Catalog Information723W-X2/03
FeaturesFuse Holder
Current 10A
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - .187" (4.7mm)
Voltage250V
Connector TypeReceptacle, Male Pins - Module
Connector StyleIEC 320-C16
Number of Positions 3
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names 723W X2 03